18 juuli Mis on erisoodustus ja kuidas seda maksustatakse?
Erisoodustus on kulu, mida Maksuamet peab võrdväärseks palgaga ja seetõttu nõuab ka sarnast maksustamist. Oma olemuselt on tegu töötaja tuluga, kuid erisoodustustelt tulu- ja sotsiaalmaksu tasumine on tööandja kohustus. Maksustatakse tulumaksuga määras 20/80 ning sotsiaalmaksuga määras 33%.
Erisoodustus peab olema töötaja jaoks rahalise väärtusega. Erisoodustust saab osutada ainult inimesele, kes on ettevõttega seotud.
Näiteks tööandja tasus sekretäri golfikursuse. See ei ole sekretäri igapäeva tööks vajalik, mistõttu tuleb see maksustada tulumaksu ja sotsiaalmaksuga.
Erisoodustuse maksustamine
Erisoodustuse maksustamisperiood on kalendrikuu. Tööandja deklareerib töötajatele kalendrikuul tehtud erisoodustused ning erisoodustustelt arvutatud tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni vormi TSD lisas 4, mis tuleb esitada TSD vormiga Maksu- ja Tolliametile kalendrikuule järgneva kuu 10. kuupäevaks.
Maksusumma tasutakse Maksu- ja Tolliameti pangakontole hiljemalt samaks kuupäevaks.
Töötervishoiu kulutused
Tööandja töötervishoiu-alased kohustused on sätestatud töötervishoiu ja tööohutuse seaduses. Nende järgi käsitletakse tööandja poolt töötajate tervishoiule ning töötajate ohutu ja turvalise töökeskkonna tagamiseks tehtavaid kulutusi ettevõtlusega seotud kuludena. Töötervishoiu teenuste osutamisega seotud kulude maksustamisel tehakse vahet, millistel juhtudel on tegemist tööandja kohustusliku kuluga, millal erisoodustuse või ettevõtlusega mitteseotud kuluga.
Kui kulutused ei ole tehtud töötervishoiu ja tööohutuse seaduse alusel, siis maksustatakse kulu erisoodustusena.
Tööandja sõiduauto
Erisoodustus tekib tööandja sõiduauto erasõitudeks kasutamise võimaldamisel. See tähendab, et ei ole oluline tööandja sõiduauto kasutamine erasõitudeks, vaid sõiduauto kasutamise võimaldamine. Samuti ei ole oluline tööandja sõiduauto kasutamisel erasõitude hüvitamine, sest see ei muuda erisoodustuse maksustamist.
Tervis ja sport
Alates 1. jaanuarist 2018 ei maksustata erisoodustusena tervise edendamiseks tehtavaid kulutusi 100 euro ulatuses töötaja kohta kvartalis, kui tööandja on neid võimaldanud kõikidele töötajatele.
Kaugtöö
Töötaja kaugtööle suunamisel saab tööandja valida, kas ta viib vajalikud töövahendid nt. laud, tool, kuvar töötajale koju või soetab töötajale uued vahendid. Kui töökoha sisseseadmisel asjad ei lähe töötaja omandisse ja vara on tööandjal arvel vallasvarana, siis vara üleandmist ei maksustata.
Kui kokkuleppel tööandjaga töötaja ostab vajalikud töövahendid ise, siis tööandja saab maksuvabalt hüvitada ainult need kulud kuludokumendi alusel, mis on seotud tööga ehk siis kasutatakse töö tegemise eesmärkidel. Kui otsustatakse töösuhte lõpetamisel/kontorisse tagasi kolimisel, et vara jääb töötajale, siis tuleb leida vara turuhind ning maksustada vara hind erisoodustusena. Kui töötaja hüvitab tööandjale vara maksumuse, siis maksukohustust ei teki.
Isikliku sõiduauto kasutamise hüvitis
Sõidupäeviku alusel saab hüvitada töösõite kuni 30 senti kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 335 eurot ühes kalendrikuus tehtud sõitude eest. See tähendab, et tööandja võib kehtestada ka madalama kilomeetri hinna, nt 20 senti, kuid maksuvabastuse tingimuse täitmiseks ei tohi ületada piirmäära. Seega kui hüvitise kilomeetri hinnaks on määratud näiteks 1 euro, on maksustatav kilomeetri piirhinda ületav osa, ehk 70 senti ja seda sõltumata sellest kui suur on hüvitise summa kokku.
Töötajate transport koju ja tööle
Kui üldiselt töö ja elukoha vahelisi sõite töösõitudeks ei loeta ning neid maksuvabalt hüvitada ei saa, siis teatud tingimuste täitmisel on see siiski võimalik. Sellisel juhul näidatakse sõidupäevikus sõidu eesmärgina sõidud töö ja elukoha vahel ning neid saab maksuvabalt hüvitada üldise piirmäära 335 euro ulatuses.
Erisoodustuseks ei loeta kulutusi töötajate transpordile tööle ja koju, kui:
- ühistransporti kasutades ei ole võimalik seda teekonda läbida mõistliku aja- või rahakuluga
- puudega töötajal ei ole võimalik kasutada ühistransporti või ühistranspordi kasutamine põhjustab liikumis- ja töövõime olulist langust
- tööandja korraldab töölepingu alusel töötava töötaja transporti sõidukiga, millel on vähemalt kaheksa istekohta või bussiga liiklusseaduse tähenduses
- töölepingu alusel töötava töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast
Töölähetus
Töö- või ametilähetuses majutuse kulud on maksuvabad.
Lähetusega kaasnevad transpordikulud kuuluvad maksuvabalt hüvitamisele sõltumata kulu suurusest.
Kui töötaja läheb töölähetusse isikliku sõiduautoga, siis hüvitatakse kuludokumendi alusel lähetusega seonduvad kulud, sõiduauto lähetuses kasutamisega otseselt seotud ja täiendavalt tekkinud kulud, välja arvatud remondi- ja hoolduskulud.
Töötajal on õigus nõuda tööandjalt töölähetusega kaasnevate sõidu- ja majutuskulude ning tööülesande täitmisega kaasnevate muude mõistlike kulude hüvitamist. Need võivad olla näiteks sõidupiletite ostmise, reisikindlustuse, viisa vormistamise, välisriigis kasutava rendiauto kasutamise, parkimise, taksosõidu, pagasiveo, valuutakursside vahest tulenevad või muud sarnased kulud. Need kulud hüvitatakse töötajale kulu tõendava dokumendi alusel.
Mõistlikeks tööga seotud kuludeks ei saa pidada selliseid töötaja poolt tehtud kulutusi, mis oleksid töötajal tekkinud sõltumata sellest, kas ta viibis töölähetuses või mitte.
Allikas: www.emta.ee
Sul tekkis küsimusi? Pöördu julgelt meie poole! Broneeri tasuta kõne siin.
Sorry, the comment form is closed at this time.